Ποιο προσθετο να αγορασω?

Η Ελληνική κοινότητα του WordPress απέκτησε και αυτή το δικό της χώρο στο wordpress.org, έτσι το φόρουμ μας θα ειναι πλέον στην διεύθυνση https://el.wordpress.org/support/forums/

Επισκόπιση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)
  • Συντάκτης
    jnikop
    Συμμετέχων

Καλησπέρα παιδιά, θελω να αγοράσω καποιο προσθετο για αποδοχη καρτων μεσω alpha bank και ψαχνοντας βρηκα 4 επιλογες και μαλιστα και σε διαφορετικες τιμες. Εαν καποιος γνωριζει και θελει να μοιραστει τη γνωση ας μου δωσει τα φωτα του.

Οι 4 εταιριες που βρηκα ειναι οι εξης: OBS Technologies, Webexpert, webit & netstar.

Eυχαριστω προκαταβολικα

jnikop
    Συμμετέχων

Δεν εχει ιδεα κανεις?

Στράτος
    Συμμετέχων

Μπορείς σε παρακαλώ να επικοινωνήσεις μαζί μου στο mail karavarakis@gmail.com ?

είναι για το πρόσθετο και θέλω να ρωτήσω κάτι.

Σε ευχαριστώ

nsourlig
    Συμμετέχων

Καλησπέρα,

Σε απάντηση σε αυτό που ρώτησε αρχικά ο jnikop, εγώ γνώριζα την Netstar και Webexpert. Δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω 100% προσωπική άποψη με τις εταιρείες αλλά έχω φίλο μου που έχει παίξει και με τα δύο. Από όσο ξέρω είναι εξίσου αξιόπιστα από ότι μου είπε και δεν είχε σχεδόν ποτέ προβλήματα…με μία πρόχειρη δική μου ματιά στις σελίδες τους βλέπω πως στο Netstar γενικά έχει πολύ καλές αξιολογήσεις από τους χρήστες και φαίνεται να κάνουν πολύ συχνά updates(δες changelog). Νομίζω πως αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί αν προκύψει κάποιο μελλοντικό πρόβλημα σημαίνει ότι αντίστοιχα θα επιλυθεί και γρήγορα. Θα έχεις support δηλαδή και μάλλον τα plugins τους τα χρησιμοποιεί περισσότερος κόσμος. Αλλά οκ και η Webexpert φαίνεται μία πολύ αξιόλογη επιλογή όμως.

Webit δεν έχω ακούσει κάποιον από το περιβάλλον μου που να έχει εμπιστευτεί plugin από την συγκεκριμένη εταρεία.

OBS Technologies πάλι δεν έχω ακούσει κάποιον από το περιβάλλον μου που να έχει εμπιστευτεί plugin από την συγκεκριμένη εταρεία. Βλέπω όμως ότι τώρα αυτές τις μέρες είναι σε έκπτωση τα e-commerce plugins τους και είναι οικονομικότερα από των υπολοίπων(~ 20-30 ευρώ λιγότερο). Θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά παραπάνω και να ψάξεις σε άλλα φόρουμ ή να τους καλέσεις κιόλας για να δεις τι προσφέρουν και τι updates παρέχουν…..μήπως είναι ακόμα μία καλή εναλλακτική.

Υπάρχει και ένα free plugin που έχει φτιάξει κάποιος και το έχουν ποστάρει εδώ στο παρελθόν. Βέβαια κατά την προσωπική μου άποψη καλό θα ήταν να το αποφύγεις για την ώρα, γιατί δεν μπορείς να στηρίζεσαι σε κάποιον (τίμιος και ωραίος προφανώς που το έδωσε open source το παλικάρι) που δεν ξέρεις πότε θα μπορεί να διορθώσει bugs ή να βγάλει updates. Γιατί ξεκάθαρα δεν ζει από αυτό για να μπορεί να κάνει άμεσα focus και κάνει contribute στο community οπότε θα διορθώσει κάτι μόλις βρει ελεύθερο χρόνο. Αν είχε περισσότερους contributors ίσως θα ήταν σίγουρα εξαιρετική επιλογή υπό άλλες συνθήκες.

https://github.com/Antreasgr/AlphaBankGatewayWooCommerce

Ευχαριστώ.

Stefano
    Keymaster

Μια χαρα ειναι τα Open Source, το WordPress αλλωστε ειναι Open Source, μην το ξεχναμε αυτο.

Δες την σχετική συζήτηση του Forum εδω

nsourlig
    Συμμετέχων

Μα δεν νομίζω να είπε/υπαινίχθηκε κανείς ότι το Open Source είναι κάτι κακό ή λιγότερο ποιοτικό :), ίσα ίσα το αντίθετο τις περισσότερες φορές προφανώς είναι πολύ καλύτερα από paid κτλπ. Και προφανώς μετράει και ο σκοπός για τον οποίο διατίθεται ανοικτό και ελεύθερο σε όλους, πέρα ότι μπορεί απλά να το βλέπει κάποιος ότι γλιτώνει χρήματα. Δεν σε αδικώ σε αυτά που έγραψες κάλα κάνεις και αναφέρεις το open source και για το WordPress που είναι open source και να μην το ξεχνάμε.

Απλά επειδή μιλάμε για ηλεκτρονικές συναλλαγές, ποιότητα, ασφάλεια, οφείλεις στον εαυτό σου και στον πελάτη που πιθανόν να έχεις να είσαι τουλάχιστον πιο προσεκτικός και σκεπτικός τι επιλέγεις, πως το επιλέγεις και αν καλύπτει πλήρως τις ανάγκες σου. Εγώ εστίασα κυρίως στο θέμα του support & updates, γιατί αυτό όπως και να το κάνεις είναι σημαντικό σε πλατφόρμες που έχουν συχνά updates κτλπ. Όπως έγραψα αν είχε περισσότερους contributors & support (ακόμα και εμάς τους ίδιους ίσως) το plugin που είναι open source θα ήταν εξαιρετική επιλογή και δεν θα πρότεινα σε κάποιον κάτι paid εκτός αν για δικό του λόγο το ήθελε. Απλά και το παιδί ανέφερε συγκεκριμένα ονόματα εταιρειών οπότε δεν μπορούσα να το αγνοήσω μιας και ήξερα κάποιες.

Άλλωστε προσωπικά χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά open source στο WordPress εκτός πολύ ελαχίστων περιπτώσεων, αλλά και εκτός WordPress σε άλλα πράγματα που ασχολούμαι περισσότερο.

Ευχαριστώ.

Επισκόπιση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)
  • Η συζήτηση ‘Πως και αντιμετώπιση προβλημάτων’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.

Επόμενο Meetup Θεσσαλονίκη

21st WordPress Thessaloniki Meetup

ΙΕΚ ΑΛΦΑ

Βαλαωρίτου 9, Θεσσαλονίκη

Σα, 23 Νοέ 2019 | 5:00 μμ