Κεφαλαια χωρις τονους

Η Ελληνική κοινότητα του WordPress απέκτησε και αυτή το δικό της χώρο στο wordpress.org, έτσι το φόρουμ μας θα ειναι πλέον στην διεύθυνση https://el.wordpress.org/support/forums/

Αυτό το θέμα περιέχει 17 απαντήσεις, έχει 4 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  pntz 1 έτος, 3 μήνες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 18 συνολικά)
  • Συντάκτης

DeviceDriver
    Συμμετέχων

Καλησπερα στη κοινοτητα. Μπαινω κατευθειαν στην απορια μου.

Χρησιμοποιω το WordPress 4.3.1

Διαπιστωσα με χαρα, οτι ακομα και αν το θεμα που χρησιμοποιω εχει καποιο CSS text-transform:uppercase ως εκ δια μαγειας, τα κεφαλαια στην εμφανιση του website ειναι χωρις τονους (επιθυμητο αποτελεσμα).
    Δεν εδωσα βαση, πως ακριβως επιτυγχανεται αυτο (θεωρησα οτι υπαρχει καποιο str_replace στις php functions του θεματος που χρησιμοποιω).
    παρατηρησα ομως, οτι σε iPad – Safari browser τα ιδια κεφαλαια (π.χ. σε τιτλους αρθρων) εμφανιζονται με τονους (μη επιθυμητο).
    Φυσικα, μπορω πολυ ευκολα να διορθωσω αυτο το προβλημα απλα προσθετωντας ενα filter στα functions του θεματος μου:

function soft_filter_titles( $title ) {
    return str_replace(array('ά','έ','ή','ί','ό','ύ','ώ'), array('α','ε','η','ι','ο','υ','ω'), $title );
    }
    add_filter( 'the_title', 'soft_filter_titles' );

Μου κινηθηκε η περιεργεια ομως, ΤΙ ειναι αυτο που αφαιρει τους τονους στα κεφαλαια σε desktop – Firefox browser, και δεν τους αφαιρει στο iPad – Safari και μετα απο αρκετες δοκιμες σιγουρευτηκα οτι ειναι η ιδια η μεταφραση (el.po , el.mo ) του wordpress αφου αν αλλαξω τη ρυθμιση του WordPress σε Αγγλικα, τοτε οσους τιτλους αρθρων εχω γραψει ηδη σε Ελληνικα, εμφανιζονται με τονους – ξαναγυρνωντας σε Ελληνικα το WordPress, τοτε οι τονοι «κρυβονται».

Περισσοτερο απο δικη μου περιεργεια, αφου οπως προειπα μπορω με ενα str_replace php function να φτιαξω το «προβλημα» ηθελα να ρωτησω εδω τους «ειδικους» επι του θεματος αν γνωριζουν τι ακριβως συμβαινει και γιατι αυτη η επιθυμητη αφαιρεση τονων στα κεφαλαια σε αλλους browsers δειχνει να πετυχαινει κ σε αλλους οχι.

Ευχαριστω

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι κάποιοι browsers «γνωρίζουν» την ιδιαιτερότητα αυτή των ελληνικών και κάνουν το CSS text-transform σύμφωνα με τον επιθυμητό τρόπο και κάποιοι άλλοι όχι. Ο ασφαλής τρόπος είναι αυτός που χρησιμοποίησες, έτσι ώστε να καλύπτεις όλες τις περιπτώσεις. Υπάρχει και η λύση να το κάνεις μέσω Javascript, κώδικας δηλαδή που θα τρέχει αμέσως μόλις η HTML φορτώσει. Διαλέγεις και παίρνεις. 🙂

Την ημέρα είμαι web developer στη Nevma. Τη νύχτα οργανώνω το meetup του WordPress στην Αθήνα. Ανάμεσα σε όλα αυτά οργανώνω και το WordCamp Athens.

DeviceDriver
    Συμμετέχων

Καλησπερα! Σε ευχαριστω για την απαντηση….. αλλα δεν ειναι σωστη. Δοκιμασα με ενα απλο html με μικρα γραμματα τονισμενα και css text transform σε upper case και ο Firefox εδειχνε ακομα τους τονους. Επισης οπως ανεφερα και στο πρωτο μου ποστ, εαν γυρισω το WordPress backend σε Αγγλικη Γλωσσα τοτε οι τονοι εμφανιζονται στους τιτλους των αρθρων.

Η ερωτηση μου ειναι σαφης και θα ηθελα απαντηση απο καποιον που γνωριζει επ’ ακριβως τι ακριβως συμβαινει κατα την «μεταφραση» του WordPress σε Ελληνικα και γιατι αυτο λειτουργει στον Firefox αλλα οχι σε αλλους browsers.

Ευχαριστω.

Μάλλον δε διάβασες την απάντησή μου. Στο ξαναλέω ο κάθε browser το χειρίζεται διαφορετικά το text-transform uppercase από την κατασκευή του, δεν υπάρχει κάποιος άλλος βαθύτερος λόγος. Έτσι τον έφτιαξαν καλώς ή κακώς. Για να σου δουλέψει αυτό παντού θα πρέπει να κάνεις το string susbtitution που ανέφερες στο add_filter( ‘the_title’, ‘soft_filter_titles’ ) σε όλα τα σημεία όπου το χρειάζεσαι και όχι μόνο στο title.

Την ημέρα είμαι web developer στη Nevma. Τη νύχτα οργανώνω το meetup του WordPress στην Αθήνα. Ανάμεσα σε όλα αυτά οργανώνω και το WordCamp Athens.

DeviceDriver
    Συμμετέχων

Καλησπερα και παλι…Μαλλον δεν διαβασες οτι εχω πει ΔΥΟ φορες.

Αν ηταν θεμα browser, τοτε με ενα απλο html, οπου γραφω το κειμενο σε μικρα με τονο, και μετα με CSS text transform τα κανω κεφαλαια, ΔΕΝ θα εμφανιζαν τονους στον browser.

Εκτος αν εχω στραβωθει ιδου ενα παραδειγμα στον Firefox οπου οι τονοι εξακολουθουν να ειναι εκει.

testing.html

ΕΠΙΣΗΣ μαλλον δεν διαβασες ΔΥΟ φορες αυτο που εγραψα περι αλλαγης της γλωσσας του WordPress και πως οτι ο ΙΔΙΟΣ τιτλος ενος αρθρου οταν το backend ειναι Αγγλικα εμφανιζει τονους, οταν το backend ειναι Ελληνικα, δεν τους εμφανιζει ενω ΚΑΙ στις δυο περιπτωσεις ο ΤΙΤΛΟΣ του αρθρου, φυσικα, μενει απαραλλαχτος (αφου το αρθρο ειναι γραμμενο με ελληνικο τιτλο)

I rest my case, που λένε.

DeviceDriver
    Συμμετέχων

Καλως…..

Αν καποιος γνωριζει το θεμα και μπορει να μου πει τι συμβαινει……..

Ευχαριστω!

DeviceDriver
    Συμμετέχων

Και ξαναγραφω για τριτη φορα γιατι δεν μου αρεσουν οι ειρωνικες απαντησεις οτι οι τονοι των κεφαλαιων στη περιπτωση του WordPress με Firefox δεν εμφανιζονται……ενω στο παραδειγμα πιο πανω εμφανιζονται. Αρα δεν μπορει να ειναι το uppercase transform του browser (Firefox εν προκειμενω) η απαντηση. ΑΝ ΗΤΑΝ..τοτε και στο παραδειγμα πιο πανω, ΔΕΝ θα εμφανιζονταν.
    Αν κατι δεν καταλαβαινω απο την απαντηση που ελαβα ευχαριστως να προσπαθησω…….

Είναι ένα πρόβλημα που έχω συναντήσει σε 100άδες WordPress sites που φτιάχνω 10 χρόνια τώρα. Και το έχω λύσει. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να στο πω. Αν θες ακολουθείς αυτό που σου είπα.

Άμα δε σου αρέσουν οι ειρωνικές απαντήσεις κοίταξε να μην είσαι τόσο επίμονος γιατί σου έχω βρει τη λύση από την πρώτη στιγμή.

DeviceDriver
    Συμμετέχων

Ειμαι επιμονος γιατι δεν απαντησες την ερωτηση μου…… Η ερωτηση μου ΔΕΝ ειναι πως να το φτιαξω – αλλα τι ειναι αυτο που το κανει…. Συμφωνεις, μετα απο οσα σου εχω δειξει οτι δεν μπορει να ειναι το css text-transform:uppercase;

Το ποσα wordpress websites εχεις φτιαξει και σε ποσα χρονια παλι δεν ηταν μερος της ερωτησης μου – αλλα συγχαρητηρια.

Το css text-transform:uppercase ΔΕΝ το χειρίζονται όλοι οι browsers με τον ίδιο τρόπο. Τι δεν καταλαβαίνεις; Άλλος browser κάνει αυτόματα την μετατροπή από τα κεφαλαία φωνήεντα με τόνους στα αντίστοιχα κεφαλαία φωνήεντα χωρίς τόνους και άλλος ΔΕΝ το κάνει. Είναι απλά ζήτημα κατασκευής.

Και, σε παρακαλώ, αυτό το παιχνιδάκι σταματάει εδώ.

DeviceDriver
    Συμμετέχων

Σας παρακαλω κυριε…. Δεν σας γνωριζω, δε με γνωριζετε προσωπικα και δεν μπορω να καταλαβω τι εννοειτε «παιχνιδακι». Τετοια αντιμετωπιση σε φορουμ πρωτη φορα συνανταω.

Σας δημοσιευσα πιο πανω ενα παραδειγμα μιας σελιδας που αποδεικνυει οτι σε συγκεκριμενο browser, το CSS text-transform: uppercase ΔΕΝ αφαιρει τους τονους κ εσεις επιμενετε οτι ειναι θεμα διαχειρισης του browser.

Αν κατι δεν καταλαβαινω…ξαναλεω ειμαι ολος αυτια…. Για ποιο λογο ο Firefox στο ανωθεν παραδειγμα ΔΕΝ κανει οτι κανει και με το wordpress μου;

Τι εννοειτε «παιχνιδακι»; Με προσβαλλετε…..

DeviceDriver
    Συμμετέχων

Μιας που ομως βρηκα τι φταιει και προς μαθηση των νεoτερων απο εμενα που θα τυχει να διαβασουν ηταν το:

<html lang = "el">

Ευχαριστω για τη βοηθεια που ΔΕΝ μου δωσατε αλλα και για την παρολιγο κατηγορια οτι ειμαι τρολ.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 χρόνια, 9 μήνες πριν από  DeviceDriver.
    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 χρόνια, 9 μήνες πριν από  DeviceDriver.

DeviceDriver
    Συμμετέχων

Φυσικα θα παραδεχθω οτι εχετε δικιο στο εξης:

Ακομα και με το «el» οι αλλοι browsers δεν αφαιρουν τους τονους, οπως ακριβως αναφερατε. Το θεμα ειναι resolved αλλα δεν μπορω να αλλαξω τον τιτλο.

Ευχαριστω

Από την άλλη εγώ τη φάρα σου στα φόρουμ τη συναντάω συνέχεια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 18 συνολικά)

Η συζήτηση ‘Πως και αντιμετώπιση προβλημάτων’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.

Athens Meetup

Επόμενο Meetup Αθήνα

Έρχεται το 1ο WordPress Syros Meetup

Diogenis Hotel

Κιμώλου 44, Σύρος Ερμούπολη 841 00

Δε, 23 Σεπ 2019 | 6:00 μμ